népi neve kúszó örspálma
Leírás és előfordulás:
A 0,7-2,2 m magas fűrészpálma magas, örökzöld, rendszerint szár nélküli, gyökértörzses legyezőpálma. Tenyeresen összetett levelei 45-75 cm a szíjalakú levélkék száma 6-20 darab, fényesen zöldek hosszúak és hegyesek. Apró, illatos, Sárga vagy elefántcsontszínű virágai csoportokban találhatók a levelek mögé bújva jelennek meg. Termései tojás alakú, húsos termés egy magot tartalmaz, 2-3 cm hosszúak, éretlenül sárgák, éretten bíborfeketék, Az Egyesült Államok atlanti-óceáni partvidékén, Floridában, valamint Dél-Európában és Észak-Afrikában honos..
A fűrészpálma akár 700 évig is elélő, nagyon ellenálló, vadon termő gyógynövény Amerikában. Előszeretettel alkalmazzák a prosztata jóindulatú megnagyobbodásának mérséklésére abban az esetben, ha a daganat még nem igényel sebészi beavatkozást. A kivonatnak más gyógyszerekkel együtt nincs ellenjavallata.
Fűrészpálma hatóanyagai és gyógyászati bemutatása:
Felhasznált részek, drogok: a termés (Sabalis serratulae fructus /= semen/).
Főbb hatóanyagok:
zsíros olaj, szterolok (elsőorban béta-szitoszterol, kampeszterol, sztigmaszterol), illóolaj és poliszacharidok.
Főbb hatások:
gyulladáscsökkentő, vizelethajtó, antiandrogén, izzadmányok képződését mérséklő és a prosztata szöveteit zsugorító.
Előfordulás gyógyszerkönyvben:
termés [Ph. Hg.VIII. – 01/2003:1848 (2004)].
Előfordulás növényértékelő monográfiában:
E-monográfia (termés – 1989,1990,1991), ESCOP – monográfia (levél, termés – 2003), WHO – monográfia (termés – 2002).
Felhasználások:
a prosztata gyulladása, túltengése és jóindulatú hámdaganatainak kezdeti (I. és II.) szakaszában fellépő tünetek mérséklésére, standardizált készítmények formájában.
Ajánlott napi adag: 1-2 g termés vagy 320 mg lipofil összetevő, illetve azzal egyenértékű készítmény.
Gyógyhatásáról tudományosan:
Kimutatták, hogy a fűrészpálmatermés kivonata jótékony hatású a prosztatára és a működését szabályozó mechanizmusokra. Ezen kívül gyulladáscsökkentő és vízhajtó, ily módon megkönnyíti a vizeletelválasztást és elősegíti a víz kiürítését is.
A fűrészpálma az előírt adagolásban nem mérgező.
- A hormonrendszer működését befolyásolva fékezi a prosztatasejtek elburjánzását, gyulladáscsökkentő, gátolja a szövetek megduzzadását. Jótékony hatású lehet a prosztatagyulladásban is, ezen kívül vízhajtó, ily módon megkönnyíti a vizeletelválasztást és elősegíti a víz kiürítését is. Mérsékelheti a kellemetlen tüneteket.
Egy kutatás tudományosan igazolta, hogy a fűrészpálma valóban igen hatékony ellenszere a prosztata jóindulatú megnagyobbodásának.
- A fűrészpálma-kivonattal (320 mg/nap) kezelt alanyok húgyúti tünetei (vizelethiány, inkontinencia stb.) 28 százalékkal csökkentek.
- A nocturia 25 százalékkal
- vizeletmennyiségük maximuma és középértéke pedig 24-28 százalékkal nőtt.
- Jelentősen csökkent emellett a (hólyagban rekedő) maradékvizelet mennyisége, mintegy 43 százalékkal.
Összefoglalva a prosztatára való hatása a fűrészpálmának:
A fűrészpálma jelentős mértékben enyhíti a prosztata jóindulatú nagyobbodásának tüneteit, fokozza a vizeletsugár erejét, javítja az életminőséget, és a betegek jól tolerálják. Hatékony lehet a húgyúti problémákra. Késleltetheti a prosztatabetegség lefolyását, különösen a progresszió szempontjából magas kockázati csoportba kitett betegeknél.
Nem kívánt hatások, ellenjavallatok, figyelmeztetések:
belsőleges használatakor enyhe mértékű gyomor-bélrendszeri panaszok fordulhatnak elő. Hormonfüggő daganat esetén használatát egyeztetni kell a kezelőorvossal.
Megjegyzések:
terméseit, illetve kivonatait kozmetikai készítményekben antioxidáns, tartósító és illatfixáló szerként használják fel.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: