A fenyőrügyet májusban és júniusban kell gyűjteni, és felhasználni sziruphoz, vagy szörphöz. Akkor, a legjobb, ha már 2 centire megnőtt.
Neten talált recept.
Fenyőrügy szirup
Hozzávalók:
100g fenyő rügy
300ml víz
fél citrom leve
300g cukor
A recept egyszerű: szedj jó sok fiatal fenyőrügyet, akkor jó, ha még nem fás, és kb 3-4 centis és mérd meg mennyi lett. Nekem 670g, úgyhogy 6,7szeres mennyiséget csináltam. A fenyőrügyet a vízzel és a citromlével (beletettem a citromfacsaráskor keletkezett húst is és a magokat is) felforraljuk, fél órát fő (enyémet hagytam kicsit tovább, hiszen sokkal több volt az alapanyag) majd átszűrjük. Hozzáadjuk a cukrot és kívánt sűrűségűre főzzük. Eleinte világos zöldes, majd a sűrűsödéssel sötétedik is.
A 670g rügyből 2,4l szörp lett belőle, de én eléggé beforraltam.
Nagyon finom, friss, gyantás ízű, nyári ital készíthető belőle, de állítólag önmagában a szirup torokfájásra is jó.
Saját gyűjteményből való receptek.
Fenyőszirup,
Rétegezünk befőttes üvegbe megtisztított fenyőrügyet és cukrot. A rétegezést cukorral kezdjük és fejezzük be. A rétegek vastagsága, másfél – 2 centi legyen. Tegyük az üveget 2 hónapra napos helyre, miután elkészült szűrjük át egy tiszta üvegbe. Tároljuk hűtőben. Torokfájás, meghűlés esetén fogyasszunk belőle.
1 kg friss fenyőtobozt vagdaljunk apró darabokra. Rétegeket készítünk cukorral, tegyük befőttes üvegbe. Jó nyomkodjuk meg, hogy ne maradjon közte levegő, összesen másfél kiló cukrot rakunk a feldarabolt tobozok közé. Tetejére 4 ujjnyi cukor kerül. Az üveg száját szorosan kössük le celofánnal és hideg, száraz, fénytől védett helyen 6 hétig állni hagyjuk. Amikor elkészült, kinyomjuk a levét és hűtőben tároljuk. vagy hőkezelés után palackozva is tárolható. Tetejére töltsünk egy ujjnyi szeszt, rumot. Légmentesen zárjuk le és fénytől védett helyen tároljuk.
Szörp lucfenyő rügyekből, de más egyéb fenyőből is készíthető:
Friss lucfenyő rügyeket szedünk és cukorral rétegezve egészben tesszük befőttesüvegekbe. Nyomkodjuk meg, hogy ne maradjon közte levegő, összesen másfél kiló cukrot rakunk a feldarabolt tobozok közé. Tetejére 4 ujjnyi cukor kerül. Az üveg száját szorosan kössük le celofánnal és hideg, száraz, fénytől védett helyen 6 hétig állni hagyjuk. Amikor elkészült, kinyomjuk a levét és hűtőben tároljuk. vagy hőkezelés után palackozva is tárolható. Tetejére töltsünk egy ujjnyi szeszt, rumot. Légmentesen zárjuk le és fénytől védett helyen tároljuk.
Fenyőtű zselé:
1 kg friss lucfenyő , de másfajta is lehet zsenge hajtását fél liter vízzel kis lángon felforralunk és 1 órán át főzzük. Ezután leszűrjük és az elfőtt vizet pótoljuk és egy literre egészítjük ki. Hozzáadunk 80 dkg zselésítő cukrot és forralás után 1-2 percig főzzük. Tiszta üvegekbe töltjük és légmentesen lezárjuk. Mehet a polcra.
Cukor helyett mézzel is rétegezhetjük!
A fenyőrügy hatása
A tűlevél tartalmaz gyantát, cserzőanyagokat, ásványianyagokat, vitaminokat (C-, B2-, K-vitamin) karotinoidokat, illóolajokat.
A tűlevélben 6x több C-vitamin van, mint a citromban vagy narancsban.
Mint általános erősítőszerként is számon tartották.
Napjainkban a fenyő fiatal tűleveleinek, rügyeinek főzetét ajánlják légúti problémák, megfázás, köhögés, torokfájás esetén.
Az idült hörghurut “gyógyítója”.
Reumás betegek panaszait enyhítheti oldata.
Illóolaja fertőtlenítő, nyákoldó, köptető, erősítő, élénkítő, antimikrobiális, gyulladáscsökkentő. ( Forrás: Dr. Babulka Péter)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: